НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРОФЕСИЯТА | СЪТРУДНИК СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ |
КОД НА ПРОФЕСИЯТА | 762020 |
СПЕЦИАЛНОСТИ ПО ПРОФЕСИЯТА | СОЦИАЛНА РАБОТА С ДЕЦА И СЕМЕЙСТВА В РИСК |
КОД НА СПЕЦИАЛНОСТТА | 7620201 |
СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ | 3 |
УЧЕБЕН ПЛАН | кликни тук |
ОБУЧАВАЩА ИНСТИТУЦИЯ | ЦПО “КИЙ СКИЛС” |
НОМЕР НА ЛИЦЕНЗИЯ | |
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ | ДНЕВНА, ВЕЧЕРНА, ДИСТАНЦИОННА |
БРОЙ ЧАСОВЕ | 960 |
СТАРТИТАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО | При събиране на група – следете сайта за актуална информация. – отваря се в нов прозорец с календар |
ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО | до 18 месеца от започване |
ИЗДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТ | сканирано свидетелство |
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ ПРИ ЗАПИСВАНЕ | води към страница Необходими документи |
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ:
Децата са бъдещето на всяка нация.
Спецификата на социалната работа с тях се определя от особеностите на възрастта, а именно-те са беззащитни и не могат да отстояват своите интереси; в условията на криза те страдат по-силно от възрастните; белтъчната недохраненост е с тежки последици за физическото и умственото им развитие; жертва са на експлоатация на детския труд; безнадзорни деца попадат в ръцете на престъпния свят и др. Всичко това налага голямо внимание към проблемите на децата.
Социална работа с деца и семейства в риск – трета степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на организацията и управлението на социалната работа и психологическите особености в развитието на детето.
Основни дейности – Сътрудникът социални дейности участва в изпълнението на социални дейности, информира, проучва, подпомага планирането на мерки и дейности, подпомага извършването на социална работа, включително мобилна, познава и прилага законовите и подзаконови нормативни актове в сферата на социалното подпомагане чрез социални помощи и социални услуги, закрилата на детето, семейните помощи за деца и интеграцията на хората с увреждания, извършва административно-документална работа.
Отговорности и задължения – Основните отговорности на сътрудника социални дейности са: поддържане на различни видове регистри; поддържане на контакти и организиране на срещи със специалисти и с клиенти; подпомагане на взаимодействието между институции и звена, работещи с деца; информиране на възрастните хора относно условията и реда за постъпване в социални заведения.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Задълженията на сътрудника на социални дейности са свързани с познаване и прилагане на основните законови и подзаконови нормативни актове в сферата на социално подпомагане чрез социални помощи и социални услуги, закрила на детето, интеграцията на хората с увреждания, както и други имащи отношение към изпълнение на преките задължения – Закон за социално подпомагане (ЗСП), Правилник за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП), Закон за закрила на детето (ЗЗД), Правилник за прилагане на Закона за закрила на детето (ППЗЗД), Закон за хората с увреждания (ЗХУ), Правилник за прилагане на Закона за хората с увреждания (ППЗХУ), Закон за семейни помощи за деца (ЗСПД), Правилник за прилагане на Закона за семейни помощи за деца (ППЗСПД), Закон за социалните услуги (ЗСУ), Закон за насърчаване на заетостта (ЗНЗ), Правилник за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта (ППЗНЗ), Наредба за критериите и стандартите за социални услуги за деца (НКССУД), Тарифата за таксите за социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, Кодекс за социално осигуряване (КСО), Семеен кодекс (СК) и др.
Полезна информация:
http://www.asp.government.bg/ASP_Client/jsp/main.jsp – Линк към Агенция за социално подпомагане
http://www.detebg.org/ – Фондация” За нашите деца”
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – Придобилите квалификация по професията „Сътрудник социални дейности“ могат да се реализират в държавни и социални институции, в неправителствени организации и частни фирми.
Възможни контакти – Сътрудникът социални дейности работи със социални работници, с хора със социални и личностни проблеми и с техните близки, с представители на законодателната, изпълнителна и съдебна власт.
Усилия, които трябва да се полагат – Широкият спектър от социални услуги и необходимостта от тяхното адекватно изпълнение изисква непрекъснато усъвършенстване и повишаване на квалификацията от занимаващите се със социално подпомагане.
Ресурси, с които трябва да се работи – Сътрудникът социални дейности използва в дейността си нормативни документи, педагогическа литература, компютър, телефон, факс, канцеларски пособия.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Сътрудникът социални дейности упражнява професията си в сферата на социалните услуги.
Организации/ институции, в които може да се реализира човек – Сътрудникът социални дейности работи „на терен“ – там, където има нужда от неговата помощ – в дома, в семейството на нуждаещите се от социална помощ; в дирекция за социално подпомагане; в структурите на Министерство на труда и социалната политика, Агенция по заетостта и поделенията й, Агенция за социално подпомагане, Министерство на вътрешните работи, в неправителствени организации и др. Виж линк НАШАТА ПОДКРЕПА
Длъжности, които могат да се заемат:
- Стажант-сътрудник, социални дейности
- Сътрудник, социална работа
- Сътрудник за социална работа с деца
- Сътрудник за социална работа в отдел „Социална закрила”
- Сътрудник за социална работа със семейството
- Сътрудник, социални дейности
- Сътрудник, социални дейности (лица с аморално поведение)
- Сътрудник, социални дейности за работа с лица с увреждания
- Сътрудник, социални дейности (в социална услуга)
- Сътрудник, социални дейности (лица, извършили престъпления)
- Сътрудник, социални дейности (община)
- Сътрудник, социални дейности (в социално предприятие)
- Сътрудник, социални дейности (семейно планиране)
- Сътрудник, социално подпомагане и ориентиране (затвор)
- Сътрудник, работа със зависимости, както и други длъжности, допълнени при актуализиране на НКПД.
Възможности за кариерно развитие – Лицата, придобили трета степен на професионална квалификация по една от двете специалности на професията, могат да се обучават по друга професия от професионално направление „Социална работа и консултиране”, като обучението им по задължителната професионална подготовка се зачита.
Професионални сдружения и организации http://www.asp.government.bg/ASP_Client/jsp/main.jsp – Агенция за социално подпомагане https://bg-bg.facebook.com/basw.bg – Българска Асоциация на Социалните Работници (БАСР) Дружество на социалните работници и социални педагози в България Сдружение „Национална асоциация на български частни трудови посредници“
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – За да може успешно да практикува професията си, сътрудникът социални дейности трябва да притежава личностни качества като комуникативност, дискретност, съпричастност, социална компетентност, толерантност, тактичност и емоционална стабилност.
Необходими знания и умения – Необходимо е сътрудникът социални дейности да познава различните форми на социална работа, да притежава умения за делово общуване, за работа с нормативни документи и за комуникация с различни типове хора.
ИЗУЧАВАНИ ПРЕДМЕТИ В ПРОГРАМАТА
- Здравословни и безопасни условия на труд
- Икономика
- Предприемачество
- Организация на работния процес
- Комуникация на чужд език
- Информационни и комуникационни технологии в професионалната дейност
- Подкрепа и придружаване на потребителя
- Професионална комуникация и общуване
- Професионална етика и професионално развитие
- Основи на социалната работа
- Социална работа с деца и семейства в рискови групи
- Подходи и модели на социалната работа в общността
- Механизми за социална защита на деца и семейства в риск
Учебна практика по:
- Социална работа с деца и семейства от рискови групи
- Подходи и модели на социалната работа в общността
- Механизми на социална защита на деца и семейства в риск
Разширена професионална подготовка
- Девиантно поведение
- Социални институции за деца и семейства
Интересувате се от обучението?
Попълнете формата и ще се свържем с вас, за да обсъдим всички подробности.