НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРОФЕСИЯТА | СОЦИАЛЕН АСИСТЕНТ |
КОД НА ПРОФЕСИЯТА | 762040 |
СПЕЦИАЛНОСТИ ПО ПРОФЕСИЯТА | ПОДПОМАГАНЕ НА ДЕЦА |
КОД НА СПЕЦИАЛНОСТТА | 7620401 |
СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ | 3 |
УЧЕБЕН ПЛАН | кликни тук |
ОБУЧАВАЩА ИНСТИТУЦИЯ | ЦПО “КИЙ СКИЛС” |
НОМЕР НА ЛИЦЕНЗИЯ | |
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ | ДНЕВНА, ВЕЧЕРНА, ДИСТАНЦИОННА |
БРОЙ ЧАСОВЕ | 660 |
СТАРТИТАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО | При събиране на група – следете сайта за актуална информация. – отваря се в нов прозорец с календар |
ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО | до 12 месеца от започване |
ИЗДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТ | сканирано свидетелство |
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ ПРИ ЗАПИСВАНЕ | води към страница Необходими документи |
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ:
Социалните услуги са дейности, които подпомагат и разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот. Услугите могат да се предоставят в специализирани институции и в общността.
Социалните услуги се основават на разбирането за социална работа и представляват комплекс от подпомагащи дейности, насочени към постигане на по-добро качество на живот, достойнство и отговорност у хората на основата на индивидуалните им способности, междуличностните отношения и ресурсите на общността.
Подпомагане на деца – втора степен на професионална квалификация. Обучението се състои в запознаване с културните, социалните и емоционалните потребности на децата със специални нужди.
Основни дейности – Дейностите, осъществявани от социалния асистент, целят подобряване на качеството на живот на уязвими групи хора – деца и възрастни с увреждания, деца със сензорни, физически, интелектуални и хронични заболявания, самотно живеещи и възрастни хора, чрез ежедневна подкрепа в дома им и извън него.
Отговорности и задължения – Социалният асистент оказва помощ при организиране на дейности и занимания в дома и извън него (организиране на занимания по интереси – карти, шах, бродиране, придружаване при разходка и посещение на кино, театър и др.). Придружава децата и възрастните до и от обучаваща институция, при необходимост присъства по време на учебните занимания.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Социалният асистент е длъжен да познава законите, свързани със социалните услуги (за обучението и образованието на деца със специални образователни потребности; социално подпомагане; закрила на детето; работа с хора с увреждания).
Полезна информация:
http://social.framar.bg/принципи-при-предоставянето-на-услугата-социален-асистент – Линк към статията „Принципи на предоставянето на услугата „Социален асистент“
www.piamater.org/centr-za-profesionalno-obucenie – Пиа Матер – домашни грижи за възрастни хора
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:
Възможности за работа – Придобилите квалификация по професията „Социален асистент“ работят в държавни и частни институции, предоставящи социални услуги и консултиране.
Възможни контакти – В работата си социалният асистент улеснява взаимодействието между потребителите на социални услуги и външни лица, институции, организации; поддържа контакти с учители, близки и роднини, с личния лекар при влошаване на здравословното състояние на човека, за когото полага грижи.
Усилия, които трябва да се полагат – Социалният асистент носи отговорност за живота и здравето на лицето, за което се грижи, в рамките на работното време и на компетенциите си, за опазване на имуществото на семейството или обществената институция.
Ресурси, с които трябва да се работи – В работата си социалният асистент използва указания, свързани със социалната услуга, работна документация – индивидуален работен план, седмичен график на извършените дейности и др., средства за комуникация с институции, близки; помощни средства, компютърна техника.
ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:
Сфера на дейност – Социалният асистент работи в сферата на социалните услуги.
Организации/ институции, в които може да се реализира човек – Лицата, придобили професионална квалификация по професията, имат възможност за повишаване на квалификацията си в курсове и семинари, организирани от обучаващи институции, браншови организации и др. Могат да се обучават и по друга професия от професионално направление „Социална работа и консултиране“, като обучението им по задължителната професионална подготовка се зачита. След завършено средно образование могат за продължат образованието си по специалности с образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” в системата на висшето образование. Виж линк НАШАТА ПОДКРЕПА
Длъжности, които могат да се заемат:
- Детегледачка
- Домашен санитар
- Личен асистент
- Социален асистент
- Разносвач на храна
Възможности за кариерно развитие – Повишаването на професионалната квалификация е свързано с продължаване на обучението в бакалавърска степен от област на висше образование „Социални, стопански и правни науки“ (специалност „Социални дейности“), в държавни или частни висши училища, както и в новосъздадени специални бакалавърски или магистърски програми.
Професионални сдружения и организации:
Асоциация на доставчиците на социални услуги (АДСУ) http://adsu-bg.org/new/ – Българска Асоциация на Социалните Работници (БАСР)
Българска Асоциация на Социалните Работници(БАСР) https://bg-bg.facebook.com/basw.bg
Полезна информация: http://icss-bg.org/storage/SA_Handbook.pdf – „Наръчник на социалния асистент в България“
НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:
Необходими личностни качества – Социалният асистент трябва да проявява лоялност и толерантност към възрастовите, етническите, религиозните и други различия, емпатия, търпение, емоционална стабилност. Необходимо е да има добри обноски и приветлив външен вид.
Необходими знания и умения – Социалният асистент трябва да притежава умения за ефективно общуване. Ако работи с деца, е необходимо да умее да привлича вниманието и да спечели доверието на детето.
ИЗУЧАВАНИ ПРЕДМЕТИ В ПРОГРАМАТА
- Здравословни и безопасни условия на труд
- Икономика
- Предприемачество
- Организация на работния процес
- Комуникация и чужд език
- Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в професионалната дейност
- Подкрепа и придружаване на потребителя (детето)
- Професионална комуникация и общуване
- Професионална етика и професионално развитие
- Предоставяне на подкрепа и грижи за децата, съобразени с особеностите на тяхното, психическо, физическо, социално и емоционално развитие
- Подпомагане пълноценното развитие на децата
- Предоставяне на интегрирани социално-здравни услуги в съответствие с националната правна рамка и правата на детето
Учебна практика по:
- Предоставяне на подкрепа и грижи за децата, съобразени с особеностите на тяхното психическо, физическо, социално и емоционално развитие
- Подпомагане пълноценното развитие на децата
- Предоставяне на интегрирани социално-здравни услуги в съответствие с националната правна рамка и правата на детето
Разширена професионална подготовка
- Нормативна рамка на социалните услуги
- Специална педагогика
Интересувате се от обучението?
Попълнете формата и ще се свържем с вас, за да обсъдим всички подробности.