Skip links

Подпомагане на възрастни

ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ:

Социалните услуги в домашна среда оказват подкрепа за социално включване на лица  с увреждания, самотноживеещи възрастни хора и други уязвими групи . Чрез тези услуги се предоставят грижи за задоволяване на ежедневни потребности в домашна среда. Съобразно спецификите, те са насочени към: социална работа и консултации, съдействие за организация на свободното време и осъществяване на контакти; поддържане на хигиена, пазаруване и приготвяне на храна, пране и други комунално-битови дейности; доставка на храна, съдействие за снабдяване с необходимите помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания и медицински изделия; битови услуги и др
Подпомагане на възрастни – втора степен на професионална квалификация. Обучението се състои в запознаване с потребностите на възрастните хора с различни увреждания.
Основни дейности – Дейностите, осъществявани от социалния асистент, целят подобряване на качеството на живот на уязвими групи хора – деца и възрастни с увреждания, деца със сензорни, физически, интелектуални и хронични заболявания, самотно живеещи и възрастни хора, чрез ежедневна подкрепа в дома им и извън него.
Отговорности и задължения – Социалният асистент оказва помощ при организиране на дейности и занимания в дома и извън него (организиране на занимания по интереси – карти, шах, бродиране, придружаване при разходка и посещение на кино, театър и др.). Придружава децата и възрастните до и от обучаваща институция, при необходимост присъства по време на учебните занимания.
Възможни правила и нормативи, които задължително трябва да се спазват – Социалният асистент е длъжен да познава законите, свързани със социалните услуги 
Полезна информация:
http://social.framar.bg/принципи-при-предоставянето-на-услугата-социален-асистент – Линк към статията „Принципи на предоставянето на услугата „Социален асистент“
www.piamater.org/centr-za-profesionalno-obucenie – Пиа Матер – домашни грижи за възрастни хора

ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА:

Възможности за работа – Придобилите квалификация по професията „Социален асистент“ работят в държавни и частни институции, предоставящи социални услуги и консултиране.
Възможни контакти – В работата си социалният асистент улеснява взаимодействието между потребителите на социални услуги и външни лица, институции, организации; поддържа контакти с учители, близки и роднини, с личния лекар при влошаване на здравословното състояние на човека, за когото полага грижи.
Усилия, които трябва да се полагат – Социалният асистент носи отговорност за живота и здравето на лицето, за което се грижи, в рамките на работното време и на компетенциите си, за опазване на имуществото на семейството или обществената институция.
Ресурси, с които трябва да се работи – В работата си социалният асистент използва указания, свързани със социалната услуга, работна документация – индивидуален работен план, седмичен график на извършените дейности и др., средства за комуникация с институции, близки; помощни средства, компютърна техника.

ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:

Сфера на дейност – Социалният асистент работи в сферата на социалните услуги.
Организации/ институции, в които може да се реализира човек – Лицата, придобили професионална квалификация по професията, имат възможност за повишаване на квалификацията си в курсове и семинари, организирани от обучаващи институции, браншови организации и др. Могат да се обучават и по друга професия от професионално направление „Социална работа и консултиране“, като обучението им по задължителната професионална подготовка се зачита. След завършено средно образование могат за продължат образованието си по специалности с образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” в системата на висшето образование. Виж линк НАШАТА ПОДКРЕПА

Длъжности, които могат да се заемат:

  • Детегледачка
  • Домашен санитар
  • Личен асистент
  • Социален асистент
  • Разносвач на храна

Възможности за кариерно развитие – Повишаването на професионалната квалификация е свързано с продължаване на обучението в бакалавърска степен от област на висше образование „Социални, стопански и правни науки“ (специалност „Социални дейности“), в държавни или частни висши училища, както и в новосъздадени специални бакалавърски или магистърски програми.
Професионални сдружения и организации:
Асоциация на доставчиците на социални услуги (АДСУ) http://adsu-bg.org/new/ – Българска Асоциация на Социалните Работници (БАСР)
Българска Асоциация на Социалните Работници(БАСР) https://bg-bg.facebook.com/basw.bg
Полезна информация: http://icss-bg.org/storage/SA_Handbook.pdf – „Наръчник на социалния асистент в България“

НЕОБХОДИМИ КАЧЕСТВА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ПРОФЕСИЯТА:

Необходими личностни качества – Социалният асистент трябва да проявява лоялност и толерантност към възрастовите, етническите, религиозните и други различия, емпатия, търпение, емоционална стабилност. Необходимо е да има добри обноски и приветлив външен вид.
Необходими знания и умения – Социалният асистент трябва да притежава умения за ефективно общуване и да спечели доверието на лицето, за което се грижи.

ИЗУЧАВАНИ ПРЕДМЕТИ В ПРОГРАМАТА

  • Здравословни и безопасни условия на труд
  • Икономика
  • Предприемачество
  • Организация на работния процес
  • Комуникация и чужд език
  • Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в професионалната дейност
  • Подкрепа и придружаване на потребителя (детето)
  • Професионална комуникация и общуване
  • Професионална етика и професионално развитие
  • Предоставя интегрирана социална и здравна подкрепа на потребителя
  • Предоставя базови здравни грижи в дома на потребителя
  • Правна рамка и стандарти за предоставяне на социални услуги за възрастни

Учебна практика по:

  • Предоставя интегрирана социална и здравна подкрепа на потребителя
  • Предоставя базови здравни грижи в дома на потребителя
  • Правна рамка и стандарти за предоставяне на социални услуги за възрастни

Разширена професионална подготовка

  • Нормативна рамка на социалните услуги
  • Грижа за хора с увреждания

Интересувате се от обучението?

Попълнете формата и ще се свържем с вас, за да обсъдим всички подробности.

пишете ни

Форма за контакт

    Оставете коментар